K zasvěcení Ruska a Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci Panny Marie

Datum | 20.3.2022

Bratři a sestry v Kristu,
všechny Vás srdečně zvu a vybízím k účasti na celosvětové modlitbě za mír v pátek 25. března (slavnost Zvěstování Páně). V tento den papež František během kající bohoslužby v Římě zasvětí Rusko i Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Učiní tak v návaznosti na mariánská zjevení ve Fatimě, která se z velké části vztahují právě k Rusku. Přímo ve Fatimě povede stejný obřad zvláštní vyslanec Svatého otce, kardinál Konrád Krajewski.

Papež František nás zároveň vyzývá, abychom se v jednotě s ním v uvedený den spojili kající modlitbou s celosvětovým společenstvím Církve ve všech diecézích, na poutních místech a ve farnostech po celém světě. Proto Vám tlumočím tuto jeho výzvu, připojuji se k ní a prosím duchovní správce farností, řeholní společenství i rodiny, aby se v pátek 25. března s oddaností Svatému otci přidali k této modlitbě za mír, za oběti válečné agrese i za její pachatele.

Bohoslužba papeže Františka ze svatopetrské baziliky bude přenášena od 17 hodin prostřednictvím televize Noe i kanálu Vatican media na síti YouTube.

Přijměme tuto iniciativu Petrova nástupce v pevné víře a křesťanské naději. Ač se může zdát, že není v moci jednotlivců utrpení na Ukrajině ani jinde zabránit, posiluje nás důvěra v Boží milosrdenství a v mocnou ochranu Panny Marie, která nás, bez ohledu na národnost, chová ve svém Neposkvrněném Srdci jako své děti.

Předem Vám děkuji a ze srdce všem žehnám od katedrály Svatého Ducha.

V Kristu Váš + biskup Jan

Dáno v Hradci Králové o slavnosti sv. Josefa dne 19. března 2022

Sdíleno z webu: www.bihk.cz

Text k zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie (PDF) (staženo 124× )

Papežova modlitba: „Odpusť nám válku, Pane. Zastav Kainovu ruku!“

Odpusť nám válku, Pane.
Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nad námi hříšníky!
Pane Ježíši, narozený pod kyjevskými bombami, smiluj se nad námi!
Pane Ježíši, který jsi zemřel v náručí své matky v bunkru v Charkově, smiluj se nad námi!

Pane Ježíši, vyslaný ve dvaceti letech na frontu, smiluj se nad námi!
Pane Ježíši, který dosud vidíš ozbrojené ruce ve stínu svého kříže, smiluj se nad námi!

Odpusť nám, Pane,
odpusť, když se nespokojíme s hřeby, jimiž jsme ti probodli ruku, a nadále se opíjíme krví mrtvých rozervaných zbraněmi.
Odpusť nám, Pane, jestliže se tyto ruce, které jsi stvořil k péči, staly nástroji smrti.
Odpusť nám, Pane, když nadále zabíjíme svého bratra,
odpusť, když nadále jako Kain sbíráme kameny ze svého pole, abychom zabili Ábela.
Odpusť nám, Pane, když svým vyčerpáním nadále ospravedlňujeme svou krutost, pokud svou bolestí obhajujeme brutalitu svých činů.
Odpusť nám válku, Pane. Odpusť nám válku, Pane.

Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, snažně tě prosíme! Zadrž Kainovu ruku!
Osviť naše svědomí,
ať se nestane naše vůle,

nenechávej nás napospas našim vlastním činům!

Zastav nás, Pane, zastav nás!
A až zadržíš Kainovu ruku, postarej se i o něj. Je to náš bratr.

Pane, zabrzdi násilí! Zastav nás, Pane!