Tábor Divergence v Hrádku u Vlašimi

Datum | 3.9.2019

Dne 17.8. v odpoledních hodinách začal na Hrádku u Vlašimi náš další farní tábor. Tentokrát na téma Divergence. Po seznamovacích hrách, kdy jsme se všichni navzájem lépe poznali, Jeanine přivítala děti v Chicagu a seznámila je s jednotlivými frakcemi – tedy s Odevzdanými, jejichž hlavním cílem je obětavost ve službě druhým; se Sečtělými, kteří se snaží načerpat co nejvíce znalostí a ty pak využít; dále s Mírumilovnými, kteří žijí v sepětí s přírodou a jejich největší nepřítel je agrese; s Upřímnými, co v každé situaci mluví jen upřímně, i kdyby tím měli zradit sebe nebo své blízké; a nakonec s Neohroženými. Právě ti pohrdají smrtí, starají se o bezpečí města, jsou to naší vojáci, naši ochránci. Další den byly děti po skupinkách vyslány k těmto frakcím, kde musely plnit různé zkoušky a nelehké úkoly, které prověřovaly jejich vlastnosti a schopnosti. Podle přísného bodování se tak měly dozvědět, do které frakce zapadají. Bohužel, tyto výsledky nepřinesly jednotnou volbu. Všechny děti se zdály být divergentní, což znamená, že svými schopnostmi mohou zapadat do vícero frakcí. Právě to byl ale problém. Jednotlivé frakce berou divergentní jako nečisté a Jeanine, zástupce sečtělých, se je proto rozhodla najít a zničit. Aby se děti uchránily, musely si přecijen vybrat frakci, do které se zařadí a kde se budou ukrývat. Ke správné volbě jim pomohla Joana, která jim nasimulovala různé situace. Podle chování dětí v těchto situacích jim byla doporučena vhodná frakce a aby bylo vše stvrzené, proběhl tzv. „Obřad volby“. Ve středu se děti dozvěděly o jakési skříňce, a poté, co ji vzaly z nesprávných rukou Jeanine, rozhodly se jí otevřít. Uslyšely překvapující vzkaz. Celé město i systém frakcí byl jen pokus, jehož cílem byl vznik divergentních a svět existuje i za hradbami. Děti neváhaly a vyšly za hradby, kde porazily zlou Jeanine s ostatními lidmi za hradbami, kterým sebraly plyn zapomnění. Poté zajistily frakcím rovnoprávnost na světě. Kromě toho jsme se v pondělí všichni vydali do aquaparku v Kolíně a navštívili jsme i místní cukrárnu. Společně jsme absolvovali noční výsadek, nabatikovali jsme šátky a vyrobili si obrázky na dlaždičky. Zúčastnili se dvou mší svatých, jedné v kostele a jedné venku v altánku, kterou nám zajistil kněz David Peter Palušák. Zazpívali jsme si u táboráku, a to i naší novu táborovou písničku a jednoho večera jsme zorganizovali ples, kde se děti naučily i náš táborový tanec. Pro děti byly v pátek odpoledne připraveny zábavné disciplíny, a tak si mohly zkusit například střelbu ze vzduchovky, střelbu z luku, chození po laně nebo hod oštěpem. Po sobotním úklidu jsme se rozloučili a děti odjížděly domů.

Tonča; Foto: sdíleno z: https://www.facebook.com/Leffatha